Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Enerda Ekibi Enerji Mevzuatı ve Kurumlar Yayınlarımız ve Makaleler Yatırımcılar için Fırsat Ortamı İletişim
Duyuru Ara
HİZMETLERİMİZ
Türkiye elektrik piyasası
ile ilgili sunumlar
Piyasa araştırması,
fizibilite etüdü ve raporlar
Lisanslama ve lisans
tadil işlemleri
Arz talep ve fiyat tahminleri,
risk ve portföy yönetimi
Lisans alım satımı (hisse
devirleri) birleşme ve işt.
Elektrik piyasası ikili
anlaşmalar, ithalat ve
ihracat lisanları
Mevzuat ve uyuşmazlıklar
la ilgili hukuki danışmanlık
Özelleştirme ihaleleri için
teklif hazırlanması ve takibi
Proje Finansman, Yaban
cı Sermaye ve Teşvik ...
KURUMLAR
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlýðý
Enerji Piyasasý Düzenleme Kurumu
Devlet Su Ýþleri Genel Müdürlüðü
TETAÞ Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Þ.
TEÝAÞ Türkiye Elektrik Ýletim A.Þ.
EÜAÞ Elektrik Üretim A.Þ.
TEDAÞ Türkiye Elektrik Daðýtým A.Þ.
TAEK Türkiye Atom Enerjisi Kurumu
Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü
Untitled Document

ELEKTRİK PİYASASINDA İKİLİ ANLAŞMALAR, İTHALAT VE İHRACAT LİSANLARI

Bilindiği üzere Yeni elektrik piyasasının en önemli enstrümanlarından biri olan PMUM bir piyasa işletmecisidir. PMUM, piyasa katılımcılarının kayıt ve ikili anlaşma bildirimlerinin işleme konulması; saatlik sistem marjinal fiyatları ile her bir uzlaştırma dönemi için aylık sistem dengesizlik fiyatının hesaplanması; ikili anlaşma indirimlerinin kabul edilen yük alma ve yük atma tekliflerinin ve katılımcılarının sisteme verdikleri ve sistemden çektikleri uzlaştırmaya esas elektrik enerjisi miktarlarının dikkate alınması suretiyle, alacak ve borç miktarlarının hesaplanması, bildirimlerinin hazırlanması ve alacak-borç ve teminat yönetimi işlemlerini yürütmektedir.

Bu mekanizma çerçevesinde piyasada sağlıklı alım satım yapılabilmesi için ikili anlaşmalar oldukça önemlidir. Bunlar, gerçek veya tüzel kişiler ile lisans sahibi tüzel kişiler arasında ya da lisans sahibi tüzel kişilerin kendi aralarında özel hukuk hükümlerine tabi olarak, elektrik enerjisi ve/veya kapasitenin alınıp satılmasına dair yapılan ve Kurul onayına tabi olmayan ticari anlaşmalardır.

Sözü edilen ikili anlaşmaların düzenlenmesi ve uygulanması ile ilgili olarak mali, hukuki ve teknik danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ayrıca ülkemizde elektrik ithali ve ihracı sıradan bir malın dış ticaretinden tamamen farklı özel koşullara tabi bir işlemdir. Bu konuda ETKB, EPDK ve TEİAŞ yetkili kamu kurmaları olup, ithalat veya ihracat lisansı almak son derece zor ve meşakkatli bir prosestir. Şirketimiz bu konularda da danışmanlık hizmeti vermektedir.

 


YAYINLARIMIZ ve
MAKALELER
Kayıtlı Yayın Yok.
DUYURULAR
xcvxv
Deneme Duyuru
Duyuru 2
 
Untitled Document
ENERDA Enerji Danışmanlık
Çetin Emeç Blv. 1324 Cadde (eski 7. Cad.) 47/4 ANKARA
Tel: (312) 472 2256; (533) 6437112;   Fax: (312) 472 2256kepenk tamiri ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara turizm web sitesi kars turları ankara çıkışlı turlar doğum fotoğrafçısı Solar Panel aluminium Solar Pv Aluminium Solar Aluminium Solar Aluminium Frame Solar Frame Dizel Partikül Filtresi Temizliği