Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Enerda Ekibi Enerji Mevzuatı ve Kurumlar Yayınlarımız ve Makaleler Yatırımcılar için Fırsat Ortamı İletişim
Duyuru Ara
HİZMETLERİMİZ
Türkiye elektrik piyasası
ile ilgili sunumlar
Piyasa araştırması,
fizibilite etüdü ve raporlar
Lisanslama ve lisans
tadil işlemleri
Arz talep ve fiyat tahminleri,
risk ve portföy yönetimi
Lisans alım satımı (hisse
devirleri) birleşme ve işt.
Elektrik piyasası ikili
anlaşmalar, ithalat ve
ihracat lisanları
Mevzuat ve uyuşmazlıklar
la ilgili hukuki danışmanlık
Özelleştirme ihaleleri için
teklif hazırlanması ve takibi
Proje Finansman, Yaban
cı Sermaye ve Teşvik ...
KURUMLAR
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
TETAŞ Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.
TEİAŞ Türkiye Elektrik İletim A.Ş.
EÜAŞ Elektrik Üretim A.Ş.
TEDAŞ Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.
TAEK Türkiye Atom Enerjisi Kurumu
Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü
Untitled Document
Elektrik Üretim Sektöründe Yatırım Olanakları

ELEKTRİK ÜRETİM SEKTÖRÜNDE YATIRIM ALTERNATİFLERİ

Elektrik enerjisi üretim sektörüne girmek isteyen yatırımcılar için mevcut mevzuat ve uygulama çerçevesinde, tamamen yeni HES ve RES projesi geliştirilmesi pek mümkün görülmemektedir. Zira DSİ yeni HES projesi kabul etmediği gibi, EPDK da yeni RES projesi incelemeye almamaktadır. Bu itibarla, bu aşamada ancak aşağıdaki yöntemlerle proje temini mümkündür.

- Özelleştirme kapsamındaki projelerin ihalelerine iştirak edilerek devralınması,
- Özel sektörce geliştirilen lisanslı veya lisans alınması garanti edilen HES/RES projelerinin devralınması,
- Özel sektörün elindeki başlanmış ya da tamamlanmış HES/RES projelerinin devralınması,
- DSİ tablolarında ilana çıkarılan projelere başvurulması.

Özelleştirme Kapsamındaki Projelerin İhalelerine İştirak Edilerek Devralınması

Kamunun elindeki küçük ve orta büyüklükteki akarsu santralleri Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından 2009 yılı sonlarında ihaleye çıkarılmış olup, ihaleler 2010 yılı Mart ayında sonuçlanmıştır.

Önümüzdeki yıl içerisinde Kamuya ait toplam 16.000 MW kurulu gücündeki Termik ve Hidroelektrik Santrallerin özelleştirilmesi (Avrupa’nın en büyük özelleştirmesi) planlanmaktadır. Ancak bu özelleştirme, belirli bir akarsu havzasındaki tesislerin bir araya getirilmesi veya bir kısım HES tesisi ile termik tesislerin bir paket olarak gruplanması suretiyle oluşturulan portföyler halinde yapılacak olup, en küçük portföyün 500 milyon USD civarında olması beklenmektedir. Bu itibarla, bu kategorideki özelleştirme ihaleleriyle ancak büyük sermaye grupları ilgilenebilecektir.

ENERDA olarak, tüm özelleştirme ihalelerinin takibi, uygun portföylerin seçimi, tesislerin, şartname ve ihale dokümanlarının teknik, ekonomik ve hukuki açılardan incelenmesi, ihale dosyalarının hazırlanması ve uygulamanın sonuçlandırılması konularında danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Özel Sektörce Geliştirilen Projelerin Devralınması

2005 yılında Yenilenebilir Enerji Yasasının çıkarılması ile, özel sektör tarafından yüzlerce proje geliştirilmiş ve DSİ’den onay almış, ÇED belgesi ve bağlantı görüşleri alınmış ve EPDK tarafından da lisansa bağlanmıştır. Ancak, bu projelerden pek çoğu, sahiplerince gerekli finansmanın sağlanamaması nedeniyle devredilmesi söz konusudur.

ENERDA olarak, isteyen yatırımcılar için, piyasadaki bu projeler araştırılarak, arzu edilen kapasitedeki projeler arasından, yerinde yapılacak incelemelerden (due diligence) sonra, ekonomik ve teknik açıdan feasible olan projeler temin edilerek devralınması ve istenirse uygulaması ile ilgili gerekli tüm hizmetler verilmektedir.

DSİ Tablolarında İlana Çıkarılan Projelere Başvurulması

DSİ (Devlet SU İşleri Genel Müdürlüğü) veya EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi) tarafından geliştirilen bazı HES projeleri zaman zaman özel sektöre açılmaktadır.

ENERDA olarak, bu ilanlar takip edilerek karakteristik değerleri iyi bulunan projeler ilgili kurumdan alınarak incelendikten sonra uygun bulunanlara başvuru yapılması takibi ve sonuçlandırılması, projenin alınması halinde ise istenirse uygulanması ile ilgili tüm hizmetler verilmektedir.

Danışmanlık hizmeti ve proje temini için bizi arayınız.

 

YAYINLARIMIZ ve
MAKALELER
Kayıtlı Yayın Yok.
DUYURULAR
ENERDA Enerji Danışmanlık - Personel İş İstek Form
SATILIK HES (Hidroelektrik Santral) Projeleri
LİSANSLI GES MEVZUATINDA GELİŞMELER
SATILIK GES Projesi
Elektrik Üretim Sektöründe Yatırım Olanakları
 
Untitled Document
ENERDA Enerji Danışmanlık
Çetin Emeç Blv. 1324 Cadde (eski 7. Cad.) 47/4 ANKARA
Tel: (312) 472 2256; (533) 6437112;   Fax: (312) 472 2256kepenk tamiri ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara turizm web sitesi kars turları ankara çıkışlı turlar doğum fotoğrafçısı Solar Panel aluminium Solar Pv Aluminium Solar Aluminium Solar Aluminium Frame Solar Frame Dizel Partikül Filtresi Temizliği