Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Enerda Ekibi Enerji Mevzuatı ve Kurumlar Yayınlarımız ve Makaleler Yatırımcılar için Fırsat Ortamı İletişim
Duyuru Ara
HİZMETLERİMİZ
Türkiye elektrik piyasası
ile ilgili sunumlar
Piyasa araştırması,
fizibilite etüdü ve raporlar
Lisanslama ve lisans
tadil işlemleri
Arz talep ve fiyat tahminleri,
risk ve portföy yönetimi
Lisans alım satımı (hisse
devirleri) birleşme ve işt.
Elektrik piyasası ikili
anlaşmalar, ithalat ve
ihracat lisanları
Mevzuat ve uyuşmazlıklar
la ilgili hukuki danışmanlık
Özelleştirme ihaleleri için
teklif hazırlanması ve takibi
Proje Finansman, Yaban
cı Sermaye ve Teşvik ...
KURUMLAR
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
TETAŞ Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.
TEİAŞ Türkiye Elektrik İletim A.Ş.
EÜAŞ Elektrik Üretim A.Ş.
TEDAŞ Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.
TAEK Türkiye Atom Enerjisi Kurumu
Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü
Untitled Document
LİSANSLI GES MEVZUATINDA GELİŞMELER

GES MEVZUATINDA GELİŞMELER

5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanununun 6/c Maddesinde 29.12.2010 tarihinde yapılan değişiklikle toplam 600 MW GES (Güneş enerjisine dayalı Elektrik üretim Santrali) kurulmasının önü açılmıştır. Konuyla ilgili tamamlayıcı mevzuat da aşağıdaki şekilde tekemmül etmiştir:

1. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı GES Yönetmeliği yayınlandı (19.06.2011)

2. EPDK’nın Ölçüm Standartları Tebliği yayınlandı (22.02.2012)

3. TEİAŞ’ın GES Yarışma Yönetmeliği yayınlandı (29.05.2012)

4. EPDK’nın, Lisans Başvurularının alınma tarihinin 10-14 Haziran 2013 olarak tespit edildiği, GES tesisi kurulacak sahalara ilişkin kriterlerin ve başvuru dosyası içeriğinin belirlendiği 24.05.2012 tarih ve 3842 sayılı Kurul Kararı yayınlandı (14.06.2012)

5. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ölçüm tesislerinin standartları ve uygulamaya dair detaylarını belirleyen Yönerge yayınlandı (10 .07.2012)

6. Son olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, tarım arazilerinde GES tesisi kurulması ile ilgili uygulama kriterleri belirlenerek 10.07.2012 tarihinde İl Müdürlüklerine sirküle edildi.

GES projelerinde EPDK’ya lisans için başvuru tarihinin açıklanması üzerinde konuya ilgi duyan yatırımcılar ölçüm istasyonu kurarak ölçümlere başlamışlar ve asgari 6 aylık ölçüm süresi tamamlandıktan sonra 10-14 Haziran 2013 tarihlerinde EPDK’ya lisans için başvurmuşlardır.

Toplam 496 adet başşvuru kabul edildi. Bu başvuru sahiplerinin projelerinin toplam büyüklüğü 9 bin MW`ye yakın. Ancak sadece 600 MW`lik lisans verileceği için hemen tüm bölgelerde lisans için yarışmalar 2015 yılı ilk yarısında yapıldı.

Başvuruların çok olması nedeniyle trafo bağlantı ihalesinde kıyasıya bir yarış yapıldı. MW başına 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında katkı payı verilerek ihaleler kazanıldı.

Enerji Bakanlığına Berat Albayrak\'ın atanmasıyla eneji politikasında ciddi değişiklikler olmaya başladı.

Bu meyanda, 17.06.2016 tarihinde yayınlanan 04.06.2016 tarih ve 6719 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Elektrik Piyasasının işleyişini ve tüketicileri etkileyecek önemli düzenlemeler yapılmıştır.

Bu yasayla, 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanununun 4’üncü maddesinde kurulması öngörülen ancak bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmayan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarının (YEKA) gerçekleştirilmesine yönelik düzenlemeler yapıldı.

Böylece devlet GES projelerinde bir kaç yüz MW\'lık projeleri özel anlaşmalarla yapma yoluna girdi.

 

YAYINLARIMIZ ve
MAKALELER
Kayıtlı Yayın Yok.
DUYURULAR
ENERDA Enerji Danışmanlık - Personel İş İstek Form
SATILIK HES (Hidroelektrik Santral) Projeleri
LİSANSLI GES MEVZUATINDA GELİŞMELER
SATILIK GES Projesi
Elektrik Üretim Sektöründe Yatırım Olanakları
 
Untitled Document
ENERDA Enerji Danışmanlık
Çetin Emeç Blv. 1324 Cadde (eski 7. Cad.) 47/4 ANKARA
Tel: (312) 472 2256; (533) 6437112;   Fax: (312) 472 2256kepenk tamiri ray dolap ankara mutfak dolabı ankara banyo dolabı ankara vestiyer ankara duvar ünitesi ankara gardrop ankara tv ünitesi ankara vestiyer duvar ünitesi tv ünitesi gardrop mobilya mobilya ankara bamya çorbası etli ekmek mevlana pide bıçak arası konya tandır kuzu tandır fotokopi makinası fotokopi web tasarımı ankara turizm web sitesi kars turları ankara çıkışlı turlar doğum fotoğrafçısı Solar Panel aluminium Solar Pv Aluminium Solar Aluminium Solar Aluminium Frame Solar Frame Dizel Partikül Filtresi Temizliği